Vybrali jste si pro letošní dovolenou novou jachetní destinaci, přemýšlíte o Itálii?
I zde je možno si rozdělit plavbu na zhruba tři úseky západní a jeden východní. Na východě se jedná o okolí Benátek s možností návštěvy Istrie. Jeden z nejúchvatnějších pohledů na Benátky je z paluby lodi. Kotvení je zde možné jak v marině, tak u různých mol v okolí. Samotné náměstí sv. Marka má přímo proti sobě ostrov svatého Jiří, na kterém je námořní akademie, kde jeli volno se dá získat místo pro celkem rozumné kotvení.

Ráno v italském přístavu
Jachtařsky příjemnější je však pobřeží západní. V severní části, kam se často vyplouvá z okolí města Piombino, se dá obeplout ostrov Elba, doplout až do středověkého města Bastie na Korsice či navštívit některý z menších ostrovů ať Capraia, Pianosa nebo Monte Christo. Střední Itálie je zhruba od poloostrova Argentario, přes Řím až do okolí Neapole či ostrova Capri. Pobřeží zde není moc zajímavé, proto se častěji pluje až na ostrovy Korsiku nebo Sardinii. Zde pozor na východním pobřeží. Při východním větru zde bývají vyšší vlny a méně zkušení kapitáni by zde mohli mít problémy.

Stromboli

Jižní část Itálie je většinou spojena s prohlídkou Liparského souostroví se známou a stále aktivní sopkou Stromboli, popřípadě projetím Mesinské úžiny a možným obeplutím Sicilie. Ať si vyberete kteroukoli část plavby, budete určitě spokojeni, neboť Italové jsou velmi příjemní lidé, výborní námořníci a posádce dovedou být vždy ku pomoci. Někdo může mít i jiné zkušenosti, avšak zde popisuji své osobní zážitky z mnohých zdejších cest, na kterých jsem byl vždy spokojen.

Vjezd do přístavu Messinská úžina