Chorvatsko je asi nejnavštěvovanější destinací pro dovolenou na jachtě pro jachtaře ze střední Evropy. Největším lákadlem pro jachtaře je množství ostrovů,  ostrůvků, zátok a členitost pobřeží, která spolu se snadnou dostupností dělá z Chorvatska ideální destinaci.Pro začátečníky i zkušené jachtaře je zde nepřeberné množství míst, kam lze plout. Na moři v Chorvatsku se snadno domluvíte anglicky, německy a při troše snahy na obou stranách i česky.  Výhodou pro začátečníky může být i informace o počasí v českém jazyce.

Přístav Split

Chorvatsko lze rozdělit na několik na sebe navazujících oblastí, které nabízejí různé zajímavosti pro Vaši plavbu.

Istrie

Na Istrii je ideální krátký dojezd z ČR, pokud jedete autem. Moře je zde chudší na ostrovy a náchylnější na silnější větry. Plavbu lze směřovat k ostrovům Lošinj, Cres, Krk a Rab. Plavbu zde lze kombinovat s výlety na pevninu nebo ostrovy. V oblasti ostrovů Cres a Krk je vhodnější plout s motorovou lodí, směrem více na moře v okolí ostrova Lošinj je více menších ostrůvků a oblast je více vhodná pro jachting.

Západ slunce Chovatsko 2014

Kornati, Střední Dalmácie

Severní Dalmácie je jednou z nejvyhledávanějších oblastí pro pohodovou dovolenou na jachtě. Oblast nabízí plavbu mezi nepřeberným množstvím ostrovů a ostrůvku a je velmi vhodnou volbou pro jachtaře, kteří nechtějí plout nikam daleko a zbytečně vyplouvat na otevřené moře. Můžete zde najít množství tichých zátok, kde při troše štěstí budete sami. Mnohé z nich jsou dokonce vybaveny bezpečnými bójemi. Oblast začíná na severu ostrovy Dugi Otok a Molat, prochází přes Národní park Kornati a na jihu ji ohraničují ostrovy Žirje a město Šibenik. Při plavbě do Národního parku Kornati se nezapomeňte před vyplutím informovat na aktuální omezení plavby. Oblast je ideální pro týdení pobyt.

Split, Střední Dalmácie

Střední Dalmácie na začíná jižně od Šibeniku a končí ostrovem Hvar. Z nejznámnějších se zde nacházejí ostrovy Brač, Hvar, Šolta a vzdálený Vis. Plavbu můžete začít v marínách v Rogoznici, Trogiru nebo Splitu. V této oblasti lze podnikat delší celodenní přeplavby a navštívit vzdálený ostrov Vis, kde je možné se podívat na ponorkový dok z 2. světové války a vilu prezidenta T.G. Masaryka. Ostrov Brač nabízí návštěvu pustnice Blača a nejvyššího kopce na zdejších ostrovech. Za návštěvu jistě stojí i romantické městečko Stari Grad na Hvaru.

Dubrovnik, Jižní Dalmácie

Velká jachta na vjezdu ke kotvení na Korčule

Velká jachta na vjezdu ke kotvení na Korčule

Jižní Dalmácie se rozprostírá od ostrova Korčula a sahá až po hranici s Černou horou. Úžina mezi Korčulou a poloostrovem Pelješac je rájem pro serfaře a kitery, zejména kvůli pravidelnému větru. Za návštěvu stojí  Národní park Mljet v severozápadní části stejnojmenného ostrova a překrásný ostrov Lastovo. Na ostrově Korčula krom ACI maríny najdete historické město a v něm dům, kde se narodil Marco Polo. Poolostrov Pleješac je známý svými výbornými víny. Plavbu tak lze kombinovat s zajímavými výlety na ostrovy a pevninu. Návštěva nočního Dubrovníku je sama o sobě velkým zážitkem