Začnu s tím, co na své dovolené na jachtě potřebujete nejméně a to je právě elektronika. Každý ví že elektronika a sůl se nemají rádi a tak si s sebou vezměte jenom takové přístroje, které buď naprsto  nezbytne potřebujete, nebo o které můžete přijít. Například mě se vyplatilo si na plavbu vzít starý mobil, jelikož člověk má v dnešní době rád mobil pěkně při ruce, tak si ho vezme na palubu, “… co kdyby někdo zavolal”, pak přijde krásná vlna, omyje palubu, posádku a všechny mobily, co na palubě jsou.

Takže pokud nejste přímo kapitán ve funkci, potřebujete s sebou jen málo elektroniky. Starší mobilní telefon a levnou MPtrojku, pokud máte rádi tu svojí muziku, která není zrovna oblíbená u ostatních. Na většině jachet, které se charterují je nějaký vestavěný přehrávač s reproduktory, které jsou někdy jen dole v salonu, jindy i nahoře v kokpitu. Ostatní moderní prvky společnosti, jako jsou PC, notebooky, tablety, čtečky a jiné raději nechejte doma a užívejte si krásy přírody a společnosti těch, kteří jedou s Vámi.

Samostatnou kapitolou elektroniky je dnes fotoaparát. Tady každý fotograf obvykle dobře ví, co jeho přístroj vydrží a jak se o něj starat. Jen drobná maličkost. Pokud si před plavbou pořídíte vodotěsný (ne voděodolný) fotoaparát či na svůj fotoaparát vodotěsný obal, nezapomeňte ho po koupání v moři opláchnout ve sladké vodě. Opláchnout neznamená namočit. To stejné platí i pro podvodní kamery a vodotěsné hodinky. Přístroje po opláchnutí nesušte na sluníčku.

Kapitáni a geokešeři, vy si nezapomeňte doma svoji úžasnou příruční GPS a baterie do ní. Jinak na každé lodi je samozřejmostí plotr (velká nepřenosná GPS, která je obvykle u kapitánského stolku a zaznamenává plavbu, nebo je u kormidla)

Pokud s sebou ale chcete vzít svůj smartphone, nebo digitální zrcadlovku, je vhodné na ně pořídit vhodný vodotěsný obal. Pro mobily je na výběr obalů mnoho, u zrcadlovek je asi nejvhodnější sáhnout k speciálním kufrům, které jsou nejenom vodotěsné, ale dobře chrání zařízení i před mechanickým poškozením. Jen mějte na paměti, že nedozavřený nebo otevřený kufr či pouzdro je na tom stejně jako žádný kufr nebo pouzdro.

Pro všechny spotřebiče platí upozornění ohledně napájení. Středně velká jachta najatá od charterové společnosti normálně nedisponuje rozvody elektřiny. Pokud potřebujete nabíjet svoji elektroniku ze zásuvky 230V, je to možné vždy, když je jachta zakotvená v maríně, obvykle z jedné zásuvky na navigačním stolku, nebo na WC. Na většině jachet jsou k dispozici  baterie pro zařízení, které jsou oddělené od baterií pro motor. Dobíjet z baterií je možné skoro vždy, když pluje loď na motor a loď je vybavena “měničem” který je schopen z 12V z baterií udělat 230V. Měnič má nějaký omezený výkon a zvládne napájet nabíječky nebo notebook, obvykle ale neumí napájet notebooků více. Je potřeba si uvědomit, že baterie potřebujete i pro jiné důležité palubní spotřebiče, jako je lednice, osvětlení nebo čerpadlo na vodu. Není tedy vhodné nabíjet spotřebiče pokud plujete na plachty, když je zrovna nepotřebujete například pro navigaci.